Hírek
2011. December 23. 07:12, péntek |
Külföld
Forrás: mno.hu
ENSZ-döntés Tóásó ügyében
A bolíviai kormány és Tóásó Előd testvére is megkapta szerdán a hivatalos levelet az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának speciális eljárásokkal foglalkozó részlegétől.
Az önkényes fogvatartásokat vizsgáló munkacsoport független jogi szakértők vizsgálata alapján felszólította Bolívia kormányát, hogy mivel önkényesen tartják fogva a magyar állampolgárságú Tóásó Elődöt, ezért azonnal engedjék szabadon.
A munkacsoport a tízoldalas jelentésében megállapította, hogy a latin-amerikai ország kormánya több ponton megszegte az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatát, és az öt ország jogászaiból álló szakértők (több hónapos vizsgálat után) azt is megállapították: Tóásó Elődöt letartoztatási parancs nélkül, jogtalanul tartóztatták le, a cochabambai bíróság nem illetékes az ügyben, ezért az ott két részletben lefolytatott vádemelési összefoglaló tárgyalás nem volt jogszerű; a La Pazban tervezett tárgyalás illetékesség hiánya miatt nem jogszerű, az ügyet kizárólag Santa Cruzban lehet lefolytatni; Bolívia megsértette az ártatlanság vélelmét azzal, hogy a letartóztatás pillanatától bűnösnek mondták ki számtalan interjúban, nyilatkozatban, óriásplakátokon és választási kampányban, és végül nem tartották be a 18 hónapra maximalizált előzetes letartóztatási szabályt.
A munkacsoport jelentésében sérelmezi, hogy a letartóztatást követő 32 hónap alatt nem került sor a vádemelési tárgyalásra (még mindig az eljárási szakaszban tart az ügy), több ponton megsértették a független, tisztességes bírósághoz és tárgyaláshoz való jog nemzetközi szabályait.
Ma Budapesten a Székely Szeretetszolgálat bejelentette: vállalja egy nemzetközi hírű jogvédő, Santa Cruzban élő ügyvéd megbízásának összes költségét, így a várhatóan a jövő év első felében lezajló tárgyaláson ő fogja a magyar állampolgárságú erdélyi magyar férfi védelmét ellátni. A család és a Székely Szeretetszolgálat az ENSZ-Főbiztosság véleménye alapján nemzetközi kampányba kezd Tóásó Előd kiszabadításáért és rehabilitálásáért.
Az elmúlt években a következő, nemzetközi ismertségű politikai foglyok ügyében hozott hasonló tartalmú jelentést az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának önkényes fogvatartásokat vizsgáló munkacsoportja:
Liu Xiaobo kínai emberjogi aktivista, 2010 Nobel-békedíjasa
Emaddeddin Baghi iráni emberjogi aktivista
Maria Lourdes Afiuni venezuelai bírónő
Haithem Al-maleh szíriai bíró, emberjogi aktivista
több kubai ellenzéki értelmiségi, akiket a jelentést követően szabadon engedtek
Birtukan Mideksa etiópiai bíró, akit a jelentést követően szabadon engedtek.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 25. 12:28, szerda | Külföld
Bizalmat szavazott a román parlament az RMDSZ részvételével megalakult koalíciós kormánynak
2024. December 24. 10:37, kedd | Külföld
Szentév - Ferenc pápa szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet
Ferenc pápa vezeti az ünnepi misét a Szent Péter-bazilikában kedd este, amelynek keretében elindítja a 2025-re meghirdetett jubileumi szent évet a bazilika szent kapujának a megnyitásával.
2024. December 23. 06:00, hétfő | Külföld
Ferenc pápa: Ukrajnában fegyverek helyett karácsonyi énekek csendüljenek fel
2024. December 22. 08:49, vasárnap | Külföld
Saját vadászgépét lőtte le Jemen partjainál az Egyesült Államok
Jemen partjainál végrehajtott bevetése során az amerikai hadsereg véletlenül lelőtte egyik saját vadászgépét a Vörös-tenger felett – közölte helyi idő szerint szombat este az amerikai központi parancsnokság, a CENTCOM.